06/10/2014

טרמפולינה לתינוק ולילד: מה חשוב לדעת

בניגוד לטרמפולינות המיועדות לאנשים בוגרים, טרמפולינה לתינוק או לילד חייבת לעמוד בקריטריונים מחמירים שבעתיים. ראשית יש לוודא שהטרמפולינה נושאת תו תקן, רצוי ישראלי אבל אפשר גם אירופי או אמריקאי.

טרמפולינה מאפשרת לתינוקות בכל גיל ליהנות, מגיל לידה ועד גילאי שנה-שנתיים. חשוב מאוד להתאים את הטרמפולינה לגיל התינוק, למשקלו וליכולותיו המוטוריות, ולכן כדאי להתייעץ עם מומחה טרם קניית המוצר.

יש כמה סוגים של טרמפולינות לתינוקות, שהעיקריים בהם נחלקים לשניים: כיסא נדנדה קטן המאפשר לתינוק להתנדנד במספר מצבים, וכן טרמפולינה של ממש (בזעיר אנפין), בה ניתן לחבר את התינוק לגוף הטרמפולינה באמצעות רצועות הגנה גמישות.

כיסא הנדנדה מאפשר להשכיב את התינוק במספר מצבים, כגון שכיבה מלאה, חצי שכיבה ואף ישיבה. הטרמפולינה המתנדנדת לתינוק מספקת לו מקור עיסוק מרגיע ומהנה, ואף יש הטוענים שהיא מסייעת להקלה על בעיות בדרכי העיכול של התינוק (כאבי בטן ובעיות גזים).

חלק מהטרמפולינות המיועדות לתינוקות ולילדים קטנים, מגיעות עם אביזרים נלווים לגירוי חושי ומוטורי, עם אפשרויות מוזיקליות כאלה ואחרות, רטט, התנדנדות אוטומטית ועוד. בניגוד לטרמפולינה המתנדנדת, המיועדת לתינוקות רכים יותר, חשוב לזכור ששימוש בטרמפולינה של ממש מחייב שהתינוק כבר הגיע לגיל בו הוא מסוגל להחזיק את ראשו זקוף, אך עדיין אינו מסוגל לטפס החוצה מתוך מתקנים.

הוראות בטיחות ראשוניות

  • לא לאפשר שהייה ממושכת בטרמפולינה לתינוקות עד גיל 3 חודשים. הדבר עלול לייצר תנוחות גוף שהתינוקות הרכים עדיין אינם מוכנים עבורן מבחינה התפתחותית. עד 20 דקות לכל היותר הוא זמן שימוש סביר עד גיל 3 חודשים.
  • אחרי גיל 3 חודשים, כאשר התינוק כבר מתחיל לזוז ולחקור את עולמו, יש ללוות אותו בפעילות הטרמפולינה בצורה רציפה. אסור לאפשר לתינוק להתנדנד או לקפוץ לבדו, בלי שמישהו מבוגר נמצא לידו.
  • חובה לקרוא את הוראות הבטיחות המצורפות לטרמפולינה / לכיסא הנדנדה. אל תזלזלו בכך, שכן מדובר בבטיחותו של ילדכם.

בנוגע לטווח המחירים הקיים בשוק, הכול תלוי במותג ממנו רוכשים את הטרמפולינה וכן במורכבות המוצר עצמו. אם מדובר בטרמפולינה / כיסא נדנדה פשוטים ואלמנטריים, המחירים יהיו בהתאם. לעומת זאת, אם בחרתם לתינוקכם טרמפולינה שמפעילה גם חושים נוספים, מציעה אפשרויות נלוות ועוד – המחיר מן הסתם יעלה.